2008. augusztus 26., kedd

Egy halhatatlan eszköz: a ceruza

Definíció
Egy kis fapálca, amelynek a belsejében egy grafit rúd található. A grafit egy sötétszürke színű puha szerves kőzet, amelyet ha egy kemény felületen végighúzunk, vékony réteget, nyomot hagy. Ezért alkalmas arra, hogy vonalat rajzuljunk vele. A ceruzának a grafitszálat körülölelő része általában valamilyen finom, könnyen megmunkálható puha fából készül, így egy éles szerszámmal könnyedén lehámozható a grafit szálról a faréteg. Az így előbukkanó grafitheggyel lehet vonalat rajzolni.

Hogyan működik?
Ceruzával a vonalat általában papírra szoktuk rajzolni, mert a papír - szabad szemmel alig látható - finom rostjai egyenletes réteget horzsolnak le a grafitcsúcsról, ezért a papírra hordott réteg egyenletes lesz, a vonal pedig szemet gyönyörködtető.

Mire jó?
A ceruza egy olyan eszköz, ami csak egy értelemmel bíró lény számára hordoz igazán lehetőséget. Bár a ceruzát fel lehet használni például orrtúrásra, fejvakarásra, ajakbirizgálásra, egy társunk bökdösésére, de akár régi magnókazettánk csévélésre is; igazi jelentőségét mégis a vonal rajzolásának a lehetőségével nyeri el.

Az igazi különlegessége
A ceruza koncepciójában az egyik legfontosabb és legzseniálisabb tulajdonság az, hogy a rajzolt grafitvonalat (pl. a papírról) a ceruza végére biggyesztett gumidarabbal (radír) könnyedén eltávolíthatjuk (kiradírozhatjuk). A törlési folyamat során keletkező gumiforgácsot egy enyhe, hirtelen fúlyással, vagy az ujjainkkal végzett seprő mozdulattal is eltüntethetjük. Ez a tulajdonság teszi a ceruzát igazán kiváltságossá a tinta alapú írószerszámokhoz képest.

A ceruza lelke: az írás
Ahhoz, hogy egy ceruza lehetőségeit érdemlegesen kihasználjuk, szükségünk van egy egyezményes (a többi értelmes lény által is elfogadott) jelrendszer megtanulására. Léteznek önálló jelek, melyek lerajzolásával egy gondolatot, gesztust üzenhetünk egy másik személynek úgy, hogy nem szükséges hozzá a személyes jelenlétünk.

Léteznek azonban ennél bonyolultabb összefüggő jelrendszerek is, melyekben a jelek nagyobb (szavak), és mégnagyobb (mondatok) egységekké összekapcsolva tágabb, mélyebb értelmű jelentést is hordozhatnak. Ezeknek az elsajátításával képesek lehetünk üzeneteket megfogalmazni mások vagy éppen jövőbeli énünk számára. Ezt nevezzük írásnyelvnek. Az azonos nyelvű értelmes lények (általában emberek) közössége (népnek, nemzetnek) általában egyféle egyezményes írásjelekkel rendelkeznek. A világon több száz féle írásrendszer (nyelv) létezik. Mi a magyar nyelv írásrendszerét használjuk. A világ legszélesebb körben ismert írásnyelvrendszere az angol.

A ceruza jövője
A digitális világunkban a számítógépek segítségével már sokkal hatékonyabban tudjuk érdekeinknek megfelelően közölni másokkal bizonyos gondolatokat. Úgy tűnhet, hogy az életünkben egyre kisebb szerepe van már a grafit ceruzának, és már-már terjengnek pletykák arról, hogy a ceruza lassan besüllyed az értelmetlen, bár emlékeket visszaidéző kacatjaink közé.

A hosszabb szövegeket, kimunkált gondolatsorokat ugyan érdemesebb tartós nyomot hagyó írószerszámmal vagy digitálisan rögzíteni, a rövid, pontokba szedhető, listázható, felsorolható gondolatokat még mindig ceruzával célszerű feljegyezni, mert a papírra készített jegyzet könnyen hordozható, bárhol elővehető, olcsó és praktikus.

A papír és a ceruza nélkülözhetetlen társa egy kreatív és munkaszerető embernek.

1 megjegyzés:

annapanna írta...

Zseniális vagy!